Α1

SONY DSC

Μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ

Βοηθήστε μας στα social

Τα Τρίκαλα BC Aries μπρος στο καταπληκτικό κοινό τους κέρδισαν τον ΠΑΟΚ με 87-76.

Με μία καταπληκτική εμφάνιση η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και έδειξε πως μπορεί να πετύχει τον μεγάλο της στόχο που είναι η παραμονή στην κατηγορία.

Οι προθέσεις των Τρικάλων φάνηκαν από την αρχή του παιχνιδιού όταν πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γιούιν να σκοράρει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο καταπίνοντας τους ψηλούς του ΠΑΟΚ.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μάζεψε την διαφορά και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου μέιωσαν στους δύο πόντους. Στο σημείο εκείνο όμως τα Τρίκαλα έδειξαν χαρακτήρα, έτρεξαν ένα σερί 10-0 και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενα με 45-32.
Στο 3ο δεκάλεπτο η Τρικαλινή ομάδα έκανε πάρτι, έφτασε να προηγείται μέχρι και με 22 πόντους για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 66-45.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα προσπάθησαν να παίξουν με τον χρόνο αλλά υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ο ΠΑΟΚ κυρίως με τον Δέδα άρχισε να «μαζεύει» την διαφορά και 1.39 πριν την λήξη μείωσε στους εννιά (78-69). Τα Τρίκαλα όμως άντεξαν, πηγαίνοντας στις βολές ήταν εύστοχα και το πάρτι τελείωσε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιούιν!!!Καθοριστική η συμβολή του Γκρέιντζερ στο τελευταίο δεκάλεπτο που πήρε πάνω του με επιτυχία αρκετές επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 66-45, 87-76.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 11, Περουνιτσιτς 3 (1), Γιούιν 22, Γιαννακίδης 8 (1), Πέτροβιτς 11 (2), Γκρέιντζερ 21 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 2, Φούντας

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 13 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης