Ήττα στην εκπνοή

Βοηθήστε μας στα social

Με καλάθι του Κάρτερ σε νεκρό χρόνο τα Τρίκαλα BC Aries ηττήθηκαν από τον Πανιώνιο στην παράταση.

Μπρος σε ένα καυτό κοινό στο κατάμεστο Δημοτικό κλειστό τα Τρίκαλα BC Aries παρά την απουσία του Γκρέιντζερ και τα προβλήματα τραυματισμών παικτών πάλεψαν στα ίσα τον Πανιώνιο.

Το παιχνίδι ήταν γκραν γκινιόλ με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. 3.30 πριν από την λήξη ο Κυρίτσης έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Πανιώνιο (70-75) αλλά ο Γιούιν με τρίποντο και ο Πορίνι μετά από παλικαρίσιο καλάθι ισοφάρισε σε 75-75. Ο Πανιώνιος έχασε την επίθεση αλλά ο Εβανς έχασε την μπάλα στην συνέχεια και μαζί την ευκαιρία να πετύχει η ομάδα το νικητήριο καλάθι.

Στην παράταση και πάλι το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό. Λιγότερο απο ένα λεπτό πριν απο την λήξη της παράτασης Νικολόπουλος και Γιούιν με εύστοχες βολές διαμόρφωσαν το 83-79 και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι πηγαίνει στην πλευρά των Τρικάλων. Όμως ο Λάνγκφοντ ευστόχησε σε τρίποντο (83-82), μείωσε στον πόντο, ο Πορίνι έχασε την μπάλα στην επίθεση των Τρικάλων και ο Πανιώνιος στην εκπνοή πήρε την νίκη όταν μετά απο άστοχο σουτ του Μακ Κόλουμ ο Κάρτερ πήρε το ριμπάουντ και σημείωσε το νικητήριο καλάθι.

Δεκάλεπτα: 20-15,39-34, 58-62,75-75 κ.α ,83-84 παράταση.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Εβανς 12 (1), Περούνιτσιτς 15 (3), Γιούιν 18 (1), Γιαννακίδης 6 , Πέτροβιτς 1, Πορίνι 18 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 8, Νικολόπουλος 2, Φούντας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 20 (4), Ντούβνιακ 7(1), Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6 (1), Μπατής 10 (3), Σκορδίλης , Λάνγκφορντ 13 (1), Μισέλ 4, Σίμτσακ 6 , Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 2.