Α1

SONY DSC

Μεγάλη νίκη

Βοηθήστε μας στα social

Μετά απο ένα συναρπαστικό παιχνίδι τα Τρίκαλα BC Aries νίκησαν 88-87 τον Ηλυσιακό.  Σε ένα παιχνίδι χωρίς αύριο τα Τρίκαλα BC Aries νίκησαν με 88-87 τον Ηλυσιακό και έκαναν ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και ακατάλληλο για καρδιακούς με τις ομάδες να μάχνονται μέχρι το τέλος για την νίκη.
Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο Ηλυσιακός με υπεροπλία κάτω απο τα καλάθια πήρε μία βραχεία διαφορά τριών πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο με τα Τρίκαλα BC Aries να μένουν ζωντανά κυρίως χάρη στον Νικολόπουλο που σημείωσε τέσσερα στα πέντε τρίποντα!
Στο 3ο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα BC Aries μπήκαν αποφασισμένα και προηγήθηκαν με 66-54 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου με μπροστάρηδες τους Γιούιν και Έβανς. Και ενώ κάποιοι έκαναν όνειρα για υπερκάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα ο Ηλυσιακός άρχισε να μειώνει και αφού έκλεισε το δεκάλεπτο στο 70-64 επτά λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 72-72.
Και πάλι τα Τρίκαλα BC Aries ξέφυγαν και 3 λεπτά πριν το τέλος προηγούνταν με 82-74. Ο Ηλυσιακός όμως δεν είχε παραδοθεί ακόμη. Ο Χατζής 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο μείωσε σε 83-81 αλλά ο Ματαλών με δικό του τρίποντο σημείωσε το 86-81. Και όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμη Ο Χατζής με μία στις δολές μείωσε σε 86-82 και αμέσως μετά ο Στέφενς αφού έκλεψε την μπάλα στα 8 δευτερόλεπτα με κάρφωμα έκανε το 86-84.
Ο Γιούιν με βολές στην συνέχεια σημείωσε το 88-84 και ο Χατζής με τρίποντο στην εκπνοή σημείωσε το τελικό 88-87 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-18,38-41,70-64,88-87.
ΤΡΙΚΑΛΑ ΒC (Φλεβαράκης):Εβανς 16 (1),Περούνισιτς 5 (1),Γιουιν 27 (1), Γιαννακίδης, Πέτροβιτς 6 (2),Πορίνι 10, Σαπ 1, Δεληγιάννης 4, Ματαλόν 5 (1) ,Νικολόπουλος 14(4/5τρ), Γεωργάκης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ(Λιόγας):Καυκής 7 (1), Αντωνάκης 7,Χατζής 14(3/3τρ), Δορκοφίκης 11(3), Βαβατσικος 2, Στέφενς 16,Ιωάννου 10 ,Μποτζ 9, Πίγκραμ 11,Τσουγκαράκης