ÔÑÉÊÁËÁ - ÁÑÇÓ TRIKALA - ARIS (BASKET LEAGUE 2017-2018)

“Ηττα και απο τον Άρη

Βοηθήστε μας στα social

Με 64-83 στο Κλειστό.

Με λίγες επιλογές και πάλι τα Τρίκαλα (χωρίς Φιλντς, Τάταρη, Χατζηνικόλα) και τον Τάλτον να βγαίνει νοκ άουτ απο τα πρώτα λεπτά δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί τον Άρη που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα καθώς επικράτησε εύκολα στο Δημοτικό Κλειστό.

Ο Άρης μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και το “καθάρισε” από την πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκε με 33-19. Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν χαώδης υπέρ των νικητών (50 έναντι 25 των γηπεδούχων) που είχαν παράλληλα υπερδιπλάσιες ασίστ (22 έναντι 10) ενώ εκμεταλλεύτηκαν περισσότερο τα λάθη του αντιπάλου τους παίρνοντας 24 πόντους με αυτόν τον τρόπο έναντι 14 των Θεσσαλών. Παρότι οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτεροι προηγούμενοι με 8-2 μετά από μόλις 1,5 λεπτό δράσης, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Ο Άρης με ένα σερί 12-1 προσπέρασαν πριν τα μισά της περιόδου με 14-9 και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Στην πραγματικότητα το τέλος της πρώτης περιόδου είχε κρίνει ήδη την έκβαση του αγώνα αφού βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά με 33-19 (το σκορ ήταν 16-33 στα 50΄΄ από το τέλος) σουτάροντας με 73% (14/19) εντός παιδιάς και έχοντας τεράστιες διαφορές τόσο στα ριμπάουντ (12-2) όσο και στις ασίστ (12-2).

Η άμυνα ζώνης των Τρικάλων BC Aries περιόρισαν σημαντικά την παραγωγικότητα του Άρη που από τους 33 πόντους της 1ης, έμεινε στους 12 πόντους στη περίοδο ωστόσο δεν αισθάνθηκε πίεση από τους γηπεδούχους. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα 11 πόντους (22-33 στο 14΄) και στο τέλος του ημιχρόνου ο Άρης συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης (31-45) με τους Μπελ και Μάρας να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (12 και 11 αντίστοιχα) και τον Ντουβιέ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ (10).  Το πρώτο μέρος κύλησε με τις δύο ομάδες να καταγράφουν στη στατιστική τους 25 συνολικά λάθη (13-12). Ήταν φανερό ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε τον τρόπο για να επιστρέψουν αλλά ούτε και πίστη στην ανατροπή. Ο Άρης όχι μόνο συντήρησε το προβάδισμα με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο αλλά προηγήθηκε και με 23 πόντους (33-56) στα μισά της 3ης περιόδου. Το 44-62 του 30ού λεπτού δεν άφηνε αμφιβολίες για τον νικητή. Ο Άρης έφτασε στην επικράτηση με 83-64 και θα πάει με καλύτερη ψυχολογία στη διακοπή του Πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 17 (2), Λούντζης 17 (2), Σλαφτσάκης 8 (1), Τάλτον, Μόρις 14 (1), Γιανναράς 7 (1), Καραγιώργος, Τέγιτς 1, Καλογιαννίδης.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 18, Μποχωρίδης 17 (1), Φλιώνης 2, Ντουβιέ 8 , Μπελ 15 (5), Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 8, Αθηναίου 9 (3), Προύιτ 4.

6.38 Μάρας 8-9

6′ Μάρας 8-11

9.31 Φλιόνης βολές 1/2 31-46

9′ Μπελ τρίποντο 31-49

7.40 Λούντζης 33-49

7.06 Μπελ 33-51

5.30 Ντούβιερ 33-53

4.54 Αθηναίου 33-56

4.27 Λούντζης 36-56