Στην παράταση και μετά απο μία συγκλονιστική μάχη τα Τρίκαλα BC Aries κέρδισαν τον Άρη!!!

Με ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου τα Τρίκαλα φανερά κυριαρχούσαν και τον Άρη να είναι στα «χαμένα» μπήκαν δυνατά στο μάτς και βρέθηκαν στο +10 . Γρήγορα ο Άρης βασισμένος στον Χαρίση για εντός ρακέτας και Πελεκάνο εκτός φέρανε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς στο 50-50!  Πολλά λάθη ακολούθησαν κυρίως από την πλευρά των Τρικάλων φτάνοντας σε πολύ δύσκολη θέση με το σκόρ να είναι στο +2 για τον Άρη και βολές και το ρολόι στα 40» . Με τις χαμένες τρεις στις τέσσερις βολές ο Γκρέιτζερ σκοράρει ένα εκπληκτικό τρίποντο και φέρνει τα πάντα ισόπαλα και στην παράταση, όπου η ομάδα των Τρικάλων δεν βρέθηκε λεπτό πίσω και πήρε αυτή τη δύσκολη νίκη που απέδειξε πολλά για το κύρος της.

Το ματς ήταν γκραν γκινιόλ στο τέλος. 2.46 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας τα Τρίκαλα BC Aries προηγούνταν με 66-60, ωστόσο ο Άρης με τον Πελεκάνο να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του με 66-68 28 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Μία λάθος συννενόηση ανάμεσα σε Γκρέιντζερ και Γιούιν 20 δευτερόλεπτα πριν την λήξη πάγωσε το κλειστό. Οι παίκτες των Τρικάλων έκαναν φάουλ στον Σαρικόπουλο ο οποίος έχασε και τις δύο βολές, ο Άρης όμως κέρδισε το ριμπάουντ και ο Αθηναίου κέρδισε νέο φάουλ 14, 9 πριν το τέλος. Ο Αθηναιου που δεν είχε χάσει βολή, έχασε την μία και ο Άρης πήρε προβάδισμα τριών πόντων. Ο Άρης είχε να δώσει φάουλ, έκανε δύο, αλλά 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Γκρέιντζερ με τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69 μέσα σε πανδαιμόνιο!!! Ο Άρης «σκάλωσε» πάνω στην εξαιρετική άμυνα των Τρικάλων και το παιχνίδι πήγε στην παράταση!

Τα Τρίκαλα BC Aries μπήκαν δυνατά με τον κόσμο να δίνει το δικό του σόου και προηγήθηκαν 75-69. Ο Άρης πλησίασε στον πάγκο (75-74) αλλά ο Γκρέιντζερ 2.04 πριν την λήξη έκανε το 77-74. Ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Ματαλών πήρε φάουλ 52,6 πριν την λήξη. Ευστόχησε και στις δύο βολές (79-74), μείωσε ο Αθηναίου σε 79-76 αλλά ο Ματαλών 23.3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη κέρδισε νέο φάουλ. Ευστόχησε στη μία βολή (80-74) αλλά οι παίκτες του Άρη έχασαν την μπάλα απο κλέψιμο του Γιούιν που με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 82-76 μέσα στο καυτό καμίνι των Τρικάλων!!!

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69 (κ.α.), 82-76.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Έβανς 9 (6ρ.), Περούνισιτς, Γιούιν 20 (4/6β., 8/15δπ., 8ρ., 2κλ.), Γιαννακίδης 5 (1), Πέτροβιτς 9 (1), Γκρέιντζερ 21 (9/15δπ., 1/3τρ., 5ασ., 2κλ.), Δεληγιάννης 8, Ματαλόν 5 (4ρ., 3ασ.), Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 3 (1).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 7 (1), Χαντ, Πελεκάνος 18 (1/1β., 4/8δπ., 3/6τρ., 8ρ., 6λ.), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 7 (7ρ., 5ασ.), Σαρικόπουλος 13 (1/5β., 6/7δπ., 9ρ., 4κοψ.), Μούρτος 2, Αθηναίου 21 (4/5β., 4/10δπ., 3/8τρ., 7ασ., 2κλ.).